DW-16-08-T-D-400
Samtec Inc.
Product No:
DW-16-08-T-D-400
Description:
CONN HDR 32POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 32
Color Black
Length - Post (Mating) 0.020" (0.508mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin 0.530" (13.462mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)