DW-16-09-T-S-400
Samtec Inc.
Product No:
DW-16-09-T-S-400
Description:
CONN HDR 16POS 0.1 STACK T/H TIN
Color Black
Length - Post (Mating) 0.220" (5.588mm)
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)