DW-19-10-F-S-555
Samtec Inc.
Product No:
DW-19-10-F-S-555
Description:
CONN HDR 19POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 19
Color Black
Length - Post (Mating) 0.165" (4.191mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.555" (14.097mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)