DW-20-12-T-S-472
Samtec Inc.
Product No:
DW-20-12-T-S-472
Description:
CONN HDR 20POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) 0.448" (11.379mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.030" (26.162mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.472" (11.989mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)