DW-24-07-G-D-202
Samtec Inc.
Product No:
DW-24-07-G-D-202
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 48POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 48
Color Black
Length - Post (Mating) 0.118" (2.997mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.430" (10.922mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.202" (5.131mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)