DW-25-20-L-Q-400
Samtec Inc.
Product No:
DW-25-20-L-Q-400
Description:
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.620" (15.748mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.130" (28.702mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.400" (10.160mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)