DW-26-10-T-D-475
Samtec Inc.
Product No:
DW-26-10-T-D-475
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 52
Color Black
Length - Post (Mating) 0.245" (6.223mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.475" (12.065mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)