DW-27-13-S-S-685
Samtec Inc.
Product No:
DW-27-13-S-S-685
Description:
CONN HDR 27POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 27
Color Black
Length - Post (Mating) 0.435" (11.049mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.685" (17.400mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)