DW-31-11-F-S-585
Samtec Inc.
Product No:
DW-31-11-F-S-585
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 31POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 31
Color Black
Length - Post (Mating) 0.235" (5.969mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.930" (23.622mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.585" (14.859mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)