DW-36-10-T-S-250
Samtec Inc.
Product No:
DW-36-10-T-S-250
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 36POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 36
Color Black
Length - Post (Mating) 0.470" (11.938mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)