DW-36-19-S-Q-200
Samtec Inc.
Product No:
DW-36-19-S-Q-200
Description:
CONN HDR 72POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 3
Number of Positions 72
Color Black
Length - Post (Mating) 1.020" (25.908mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 1.330" (33.782mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)