DW-40-10-F-D-720
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-10-F-D-720
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 80
Color Black
Length - Post (Mating) -
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 3.00µin (0.076µm)
Length - Overall Pin 0.830" (21.082mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.720" (18.288mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)