DW-40-13-T-D-757
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-13-T-D-757
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 80POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 80
Color Black
Length - Post (Mating) 0.363" (9.220mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.757" (19.228mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)