DW-40-13-T-S-862
Samtec Inc.
Product No:
DW-40-13-T-S-862
Description:
CONN HDR 40POS 0.1 STACK T/H TIN
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 40
Color Black
Length - Post (Mating) 0.258" (6.553mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) -
Length - Overall Pin 1.230" (31.242mm)
Contact Finish - Post (Mating) Tin
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.862" (21.895mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)