DW-41-09-F-S-405
Samtec Inc.
Product No:
DW-41-09-F-S-405
Description:
CONN HDR 41POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 41
Color Black
Length - Post (Mating) 0.215" (5.461mm)
Row Spacing -
Length - Overall Pin 0.730" (18.542mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.405" (10.287mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)