DW-49-15-F-S-360
Samtec Inc.
Product No:
DW-49-15-F-S-360
Description:
CONN HDR 49POS 0.1 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 49
Color Black
Length - Post (Mating) 0.160" (4.064mm)
Row Spacing -
Length - Overall Pin 0.630" (16.002mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DW
Pitch 0.100" (2.54mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.360" (9.144mm)
Length - Tail 0.110" (2.794mm)