DWM-03-53-L-D-285
Samtec Inc.
Product No:
DWM-03-53-L-D-285
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.100" (2.540mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.505" (12.827mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.285" (7.239mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)