DWM-06-52-L-S-220
Samtec Inc.
Product No:
DWM-06-52-L-S-220
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 6
Color Black
Length - Post (Mating) 0.085" (2.159mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.425" (10.800mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.220" (5.588mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)