DWM-10-60-L-D-705
Samtec Inc.
Product No:
DWM-10-60-L-D-705
Description:
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 20
Color Black
Length - Post (Mating) -
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.825" (20.955mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.705" (17.907mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)