DWM-13-53-L-S-200
Samtec Inc.
Product No:
DWM-13-53-L-S-200
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 13
Color Black
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)
Row Spacing -
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.505" (12.827mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.200" (5.080mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)