DWM-13-61-G-S-820
Samtec Inc.
Product No:
DWM-13-61-G-S-820
Description:
CONN HDR 13POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 13
Color Black
Length - Post (Mating) 0.110" (2.794mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.820" (20.828mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)