DWM-14-60-G-S-520
Samtec Inc.
Product No:
DWM-14-60-G-S-520
Description:
CONN HDR 14POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 14
Color Black
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.825" (20.955mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.520" (13.208mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)