DWM-16-53-L-S-275
Samtec Inc.
Product No:
DWM-16-53-L-S-275
Description:
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 16
Color Black
Length - Post (Mating) 0.110" (2.794mm)
Row Spacing -
Length - Overall Pin 0.505" (12.827mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.275" (6.985mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)