DWM-25-61-G-D-745
Samtec Inc.
Product No:
DWM-25-61-G-D-745
Description:
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 50
Color Black
Length - Post (Mating) 0.185" (4.699mm)
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.745" (18.923mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)