DWM-44-58-S-S-250
Samtec Inc.
Product No:
DWM-44-58-S-S-250
Description:
CONN HDR 44POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 44
Color Black
Length - Post (Mating) 0.335" (8.509mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.705" (17.907mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.250" (6.350mm)
Length - Tail 0.120" (3.048mm)