DZ-10GW-1B
Omron Automation and Safety
Product No:
DZ-10GW-1B
Description:
SWITCH SNAP ACTION DPDT 10A 125V
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Operating Position 0.859" (21.8mm)
Release Force 28gf
Ingress Protection IP00
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 10A (AC/DC)
Circuit DPDT
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Series DZ
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 170gf
Overtravel 0.062" (1.6mm)
Electrical Life 500,000 Cycles
Voltage Rating - AC 125 V
Mfr Omron Automation and Safety
Pretravel -
Features -
Package Bulk
Base Product Number DZ-10G
Differential Travel 0.156" (4.0mm)