E2EH-X12B1 2M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2EH-X12B1 2M
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 100°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Sensing Distance 0.472" (12mm)
Output Type PNP-NO, 3-Wire
Termination Style Cable Leads
Response Frequency 100Hz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 32V