E2FM-X1R5D1-M1GJ 0.3M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2FM-X1R5D1-M1GJ 0.3M
Description:
SENSOR PROX INDUCT 1.5MM CYL .3M
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67
Sensing Distance 0.059" (1.5mm)
Output Type NPN-NO, 2-Wire
Termination Style Cable with Connector
Response Frequency 200Hz
Shielding Shielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2F
Package / Case Cylinder, Threaded - M8
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V