E2FQ-X10E1
Omron Automation and Safety
Product No:
E2FQ-X10E1
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67
Sensing Distance 0.394" (10mm)
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Termination Style Cable Leads
Response Frequency 400Hz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2F
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V