E3AS-F1000IMD M3
Omron Automation and Safety
Product No:
E3AS-F1000IMD M3
Description:
PHOTOELECTRIC SENSOR; TIME-OF-FL
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IEC 60529 IP67, IP69K
Sensing Distance 1.969" ~ 39.370" (50mm ~ 1m)
Response Time 90ms
Output Configuration PNP
Sensing Method Reflective
Light Source Infrared (940nm)
Product Status Active
Connection Method Connector
Series E3AS-F
Voltage - Supply 10V ~ 30V