Home / Photoelectric, Industrial / E3AS-HL500LMN-M1TJ 0.3M
minImg
E3AS-HL500LMN-M1TJ 0.3M
Omron Automation and Safety
Product No:
E3AS-HL500LMN-M1TJ 0.3M
Description:
PHOTOELECTRIC SENSOR; CMOS; 3-WI
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 50°C
Ingress Protection IP67, IP67G, IP69K
Sensing Distance 1.378" ~ 19.685" (35mm ~ 500mm)
Response Time 1.5ms, 10ms, 50ms
Output Configuration NPN-NC/NO
Sensing Method Triangulation
Light Source Red Laser Diode (660nm)
Product Status Active
Connection Method Cable with Connector, M12
Series E3AS-HL
Voltage - Supply 10V ~ 30V
Mfr Omron Automation and Safety
Cable Length 11.81" (300.00mm)