Home / Encoders / E40S6-100-3-T-24
minImg
E40S6-100-3-T-24
Autonics
Product No:
E40S6-100-3-T-24
Manufacturer:
Autonics
Description:
ENCODER 40MM 100PPR 12-24VDC
In Stock : 17
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Output Type Totem Pole
Termination Style Cable
Actuator Type 6mm Dia Flatted End
Encoder Type Incremental
Rotational Life (Cycles Min) -
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Product Status Active
Series E40
Voltage - Supply 12V ~ 24V