Home / Encoders / E40S6-3600-3-N-24
minImg
E40S6-3600-3-N-24
Autonics
Product No:
E40S6-3600-3-N-24
Manufacturer:
Autonics
Description:
ENCODER 40MM 3600PPR 12-24VDC
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Output Type NPN - Open Collector
Termination Style Cable
Actuator Type 6mm Dia Flatted End
Encoder Type Incremental
Rotational Life (Cycles Min) -
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Product Status Active
Series E40
Voltage - Supply 12V ~ 24V