Home / Encoders / E50S8-500-3-T-5
minImg
E50S8-500-3-T-5
Autonics
Product No:
E50S8-500-3-T-5
Manufacturer:
Autonics
Description:
ENCODER 50MM 500PPR 5VDC
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Output Type Totem Pole
Termination Style Cable
Actuator Type 8mm Dia Flatted End
Encoder Type Incremental
Rotational Life (Cycles Min) -
Built in Switch No
Mounting Type Chassis Mount
Orientation User Selectable
Product Status Active
Series E50S
Voltage - Supply 5V