E5EC-RX4D5M-011
Omron Automation and Safety
Product No:
E5EC-RX4D5M-011
Description:
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height 0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Output Type Relay (5)
Termination Style Screw Terminal
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Number of Characters Per Row 4, 4, 4
Communications -
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Weight 0.463 lb (210.01 g)
Series E5EC
Type Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Display Type LCD - Tri Color Characters, Backlight
Voltage - Supply 24VAC/DC
Mfr Omron Automation and Safety
Input Range -200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC