ECA-1HHG3R3B
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-1HHG3R3B
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series NHG-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 44 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3.3 µF