ECA-2GM2R2BJ
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECA-2GM2R2BJ
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series M-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 85 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 2.2 µF