ECE-A1EKG100
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-A1EKG100
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series KG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 47 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 10 µF
Package Bulk
Impedance 10 Ohms