ECH-U1C123JB5
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECH-U1C123JB5
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 16VDC 1206
In Stock : 29762
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±5%
Termination Solder Pads
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Ratings -
Series ECH-U(B)
Voltage Rating - DC 16V
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Voltage Rating - AC 11V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.012 µF