ECO-S1EP273DA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S1EP273DA
Description:
CAP ALUM 27000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 6.21 A @ 120 Hz
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 23mOhm @ 120Hz
Series TS-UP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 7.142 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 27000 µF