ECO-S2DB821EA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S2DB821EA
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 263mOhm @ 120Hz
Series TS-HB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.28 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 820 µF