ECQ-B2562JF
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-B2562JF
Description:
CAP FILM 5600PF 5% 200VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.433" L x 0.177" W (11.00mm x 4.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECQ-B(F)
Voltage Rating - DC 200V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 5600 pF