ECQ-E2155RKB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-E2155RKB
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.815" (20.70mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Size / Dimension 0.602" L x 0.339" W (15.30mm x 8.60mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series ECQ-E(B)
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1.5 µF