ECQ-E2224KS
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-E2224KS
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Size / Dimension 0.689" L x 0.217" W (17.50mm x 5.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECQ-E(K)
Voltage Rating - DC 250V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.22 µF