ECQ-E2684RJB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-E2684RJB
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.697" (17.70mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.484" L x 0.287" W (12.30mm x 7.30mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series ECQ-E(B)
Voltage Rating - DC 250V
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.68 µF