ECQ-P6563JU
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-P6563JU
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.787" (20.00mm)
Size / Dimension 0.965" L x 0.394" W (24.50mm x 10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECQ-P(U)
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.056 µF