ECW-F4474RHB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-F4474RHB
Description:
CAP FILM 0.47UF 3% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±3%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.906" L x 0.571" W (23.00mm x 14.50mm)
Ratings -
Series ECW-F(B)
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.47 µF