ECW-FD2J333JB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-FD2J333JB
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
In Stock : 586
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.496" L x 0.295" W (12.60mm x 7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series ECW-F(D)
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.033 µF