ECW-H12272JVB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-H12272JVB
Description:
CAP FILM 2700PF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Ratings -
Series ECW-H(V)
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 2700 pF