EEE-FK1C101AP
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-FK1C101AP
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
In Stock : 54385
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Ripple Current @ Low Frequency 156 mA @ 120 Hz
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series FK
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 240 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 360 mOhms